top of page

YÖS NEDİR? - iÇERİĞİ NELERDİR?

     Türkiye’deki devlet üniversiteleri ve vakıf üniversitelerinde lisans veya önlisans eğitimi almak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin katılabildikleri üniversite giriş sınavıdır.

     2010 yılına kadar ÖSYM (Türkiye Cumhuriyeti Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından tüm adayların girdiği tek ve merkezi bir sınav yapılmaktaydı. Yabancı öğrenci kabul eden tüm devlet ve vakıf üniversiteleri için ortak olan bu sınavda 45 Iq, 30 Matematik ve 5 Geometri sorusu sorulmaktaydı.     2010 yılından itibaren yabancı uyruklu öğrenci sınavı soru sayılarına ve bölümlere yerleştirilecek yabancı öğrenci sayısına  karar verme yetkisi üniversitelerin ilgili birimlerine bırakıldı ve birçok üniversite kendi sınavını yapmaya başladı.

     Bununla birlikte üniversitelerin yapmış olduğu sınavlar bazı farklılıklar göstermektedir. Bu farklılıkların bazıları şu şekildedir;

  • ÖSYM’nin yapmış olduğu sınavı devam ettirerek 45 Iq, 30 Matematik ve 5 Geometri sorusu sormaya devam edenler.

  • 80 soru sorarak bu soruları 40 Iq, 30 Matematik ve 10 Geometri olarak uygulayanlar. 

  • 80 soru sorarak bu soruları 50 Matematik ve Geometri 30 Iq sorusu olarak uygulayanlar. 

  • 100 soru sorarak bu soruları 60 Matematik ve Geometri 40 Iq sorusu olarak uygulayanlar.

Kısacası üniversitelerde Matematik, Geometri ve Genel Yetenekten (IQ) 80 veya 100 soru sorulmakta ve üniversiteler bu soruları kendi istekleri doğrultusunda bu üç derse bölmektedir.

bottom of page