top of page

YÖS TERCİHLERİ

    Üniversiteler sınav sonuçlarını açıkladıktan sonra verilen tarih aralığında tercihleri almaya başlar (bazı üniversiteler tercihleri başvuru yapılırken alabilir). Bu zamanları kaçırmamaya dikkat edip tercihlerinizi sistem üzerinden yapabilirsiniz.

Tercih yapılacak bölümler belirlenmemişse, yapmaktan keyif alınan uğraşlar, bir meslekle ilişkilendirilerek bölüm tercihi yapılabilir. Geleceği ve geçerliliği olan bölümleri seçmekte fayda var. Bölüm seçerken önemli olan sizin isteklerinizdir. Aile, akraba, arkadaş v.b. fikir verebilir ancak son karar size ait olmalıdır.

    Açıkta kalma düşüncesiyle kayıt yaptırmayacağınız bir bölümü yazıp kazanmanız hâlinde, istenilen bölüm için ek kontenjan hakkını kaçırmış olursunuz. Bu sebeple, gerçekten kazandığınızda kayıt yaptıracağınız bölümleri tercih edin.

     Ek kontenjan tercihlerini takip etmeyi unutmayın. İstediğiniz bölümü kazanmanın düzenli ve verimli çalışmayla mümkün olacağını unutmayın.

    Tercihler yapılırken mutlaka kesin gitmeyi istediğimiz bölümler yazılmalıdır. Kazandığımız zaman gitmek istemediğimiz bölümler yazılmaktan kaçınılmalıdır. Çünkü tercihler yapılırken en çok yapılan hata sadece bir bölüm kazanmış olmak için yapılan bölümlerdir. Unutulmamalıdır ki bütün üniversiteler herhangi bir bölüme yerleşmiş bir öğrenciye ek tercihlerde tekrar tercih yapma hakkı vermemektedir. Bu yüzden herhangi bir üniversiteye tercih yaparken sırf puanım düşük diye okumak istemediğiniz bölümleri kesinlikle yazmayınız. Tüm tercihleri doldurmak zorunda değiliz. Gerekirse hedefinize ulaşıncaya kadar tek tercih yapın ve gitmek istediğiniz üniversitenin tüm ek tercihleri bitinceye kadar takip etmeyi bırakmayın. Unutmayın istediğiniz bölümü kazanabilirsiniz bunun için düzenli çalışmanın yanı sıra sıkı bir takip gerekmektedir.

bottom of page